Mennyibe kerül évente egy klíma?

Megválaszoljuk.

Vajon megéri a beruházás arra a néhány hétre, amikor igazán trópusi időjárás uralja otthonunkat?

A klímavásárlást megelőzően mindig felmerül a kérdés, hogy összességében mennyibe kerül ez a beruházás, milyen további költségekkel kell az évek során számolnunk?

Egyértelmű választ nyilván nehéz adni, számos szubjektív tényező is befolyásolja választ. Nem mindegy milyen fekvésű az ingatlan, milyen a szigetelése, nem utolsósorban mennyit tartózkodunk a lakásban, mennyit használjuk a klímát.

Érdemes figyelembe venni az időjárási trendeket, az egyre korábban kezdődő és elhúzódó forró időszakokat is, hiszen egy klímavásárlás hosszú évekre szól.

Természetesen alkalmazunk néhány általánosítást, egyszerűsítést, hogy kezelhetőbb, könnyebben értelmezhető eredményt adjunk válaszként.

Haladjunk is sorjában.

 

Az első és legnagyobb tétel maga a klíma

A blogbejegyzésünk írásának időpontjában az egyik legkedveltebb 2,6 kW-os készülék (Eco Smart) bruttó fogyasztói ára: 149 950 Ft.

A második, azonnal felmerülő tétel a klíma szerelés díja

Ebben az esetben rengeteg tényező befolyásolhatja a kivitelezés végső árát. Az egyszerűség kedvéért egy átlagos szerelés árát vettük alapul (falra szerelt kültéri egység, 3-4 méter távolság a beltéri és kültéri egység között).

Nyilván az ár eltérhet a szerelőpartnerek esetében országszerte, de a kalkuláció kedvéért egy 65 000 Ft-os átlagárral számolunk.

Ez az ár minden esetben tartalmazza a szükséges anyagokat (csövek, vezetékek, konzol stb) költségét is. Így a szereléshez kapcsolódóan további anyagköltséggel vagy munkadíjjal nem számoltunk.

Mennyi elektromos energiát fogyaszt a klíma?

Ez minden eddiginél nehezebben megválaszolható kérdés, hiszen az inverteres klímák áramfelvétele folyamatos változik, csakúgy mint a külső és belső hőmérséklet is.

Éppen ezért egy EU-s rendelet alapján a gyártóknak meg kell adniuk a szezonális fogyasztási adatokat bizonyos klimatikus viszonyok mellett. Ezt egy szabványos mérési ciklus alapján, kWh/év (kWh/a) formátumban adják meg.

A kiválasztott Eco Smart készülék esetén ez az adat

· 149 kWh/év (hűtéskor)

· 700 kWh/év (fűtési üzemben)

Az bejegyzésünk írásakor érvényes ELMŰ ÉMÁSZ felhasználói ár 37,55 Ft/kWh, (https://elmuemasz.hu/egyetemes-szolgaltatas/szolgaltatasok/villamos-energia/villamos-energia-tarifak) így az éves (!) hűtési költség 5588 Ft.

Ez bizony kevesebb, mint pl. egy korszerű Samsung hűtőszekrény éves energiaigénye.

Mennyibe kerül a karbantartás?

Ahhoz, hogy a klíma hosszú évekig megbízhatóan szolgáljon, elengedhetetlen a karbantartás. Ha klímáját fűtésre is használja, akkor évente kettő, ha csak hűtésre, akkor évi egy karbantartást javaslunk a szezon kezdete előtt.

Átlagos árakat tekintve kb. 10-15 000 Ft-tal kell számolnunk alkalmanként. Hűtési-fűtési kalkulációnkban éves 30 000 Ft-tal számoltunk (két alkalom).

De mennyi az élettartama a légkondinak?

A készülék élettartamát nagyban befolyásolja a használat intenzitása, a karbantartások rendszeres elvégzése. Miután egy hosszú távú beruházásról beszélünk, az otthoni használat esetében nyugodtan számolhatunk 10 évvel.

Természetesen a készülék teljes élettartama ennél jóval hosszabb is lehet, ma is láthatunk 12-15 éves Hisense klímákat működni.

Gyakran felmerül a kérdés, hogy költözés esetén át lehet-e szerelni a klímát az új lakásba. Igen, a készülék le-, majd újra felszerelhető.

Végül lássunk egy hűtő-fűtő klíma kalkulációt szereléssel:

Az alábbi táblázatban a fenti adatokat felhasználva kiszámoltuk a példában szereplő készülék egy napra jutó költségét (2020-as kalkuláció. Az értékek módosulhatnak idővel).

ELMŰ-ÉMÁSZ lakossági A1 tarifa Ft/kWh

37,5 Ft

Egyszeri költségek

Hisense Eco Smart 2,6 kW készülék

149 950 Ft

Szerelés

65 000 Ft

Éves költségek (hűtés)

Szezonális energia fogyasztás (hűtés)

5 588 Ft

Karbantartás

15 000 Ft

Összes költség 10 évre

420 830 Ft

Napi költség (hűtés)


115,30 Ft

Éves költségek (hűtés+fűtés)

Szezonális energia fogyasztás (hűtés)

5 588 Ft

Szezonális energia fogyasztás (fűtés)

26 250 Ft

Karbantartás

30 000 Ft

Összes költség 10 évre


833 330 Ft

Napi költség (hűtés+fűtés)

228,30 Ft

A számunkra két fontos kerekített szám a 115 Ft/nap hűtési költség, illetve a 228 Ft/nap hűtési + fűtési költség. Ez bizony igazán nem sok azért cserébe, hogy milyen felüdülést jelent egy ilyen készülék a forró vagy éppen hűvös napokon.

Nézzen szét készülékeink között és keressen minket az elérhetőségeinken, ha profi, kipróbált szerelőpartnerre van szüksége!

Ezeket olvastad már?

Hőszivattyú kisokos – hogyan válassz?

Hőszivattyú kisokos – hogyan válassz?

Hőszivattyú kisokos - hogyan válassz? Mi az a hőszivattyú? Nagyon egyszerűen fogalmazva a hőszivattyú egy olyan technológia, melynek alkalmazásával egy adott forrásból (ez leggyakrabban a levegő, de lehet a talaj és víz is) nyert hőenergiát egy másik helyre tudunk...

bővebben
Minden egy helyen, amit a légkondicionálásról tudni érdemes

Minden egy helyen, amit a légkondicionálásról tudni érdemes

Minden egy helyen, amit a légkondicionálásról tudni érdemes A légkondicionálók megváltoztatták az életünket azáltal, hogy nagyobb komfortot hoztak az életünkbe a kültéri hőmérséklettől függetlenül. Az otthonunkban és a munkahelyünkön alakították életünket, nagy lökést...

bővebben
Mi az SCOP érték?

Mi az SCOP érték?

Mi az SCOP érték? Ez az érték mutatja meg a légkondícionáló a teljes fűtési szezonra vonatkoztatott energiahatékonyságát egy egységesített, éghajlat típustól függő mérési ciklus alapján. Azaz, hogy 1 kW elektromos energiából, átlagosan hány kW hőenergiát állít elő a...

bővebben
0